Příliv uprchlíků do Evropské unie je téma, které se vrací jako bumerang. Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhne kvůli neklesajícímu počtu migrantů další prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem. Šlo také o jedno z témat summitu premiérů visegrádské čtyřky v Košicích. Je to problém, který znervózňuje Němce. V pátek ho mimořádně řešili na svém zasedání ministři vnitra EU pod taktovkou českého předsednictví. Francie a Itálie svedly nedávno epickou slovní a právní bitvu o vylodění několika desítek migrantů z lodě Ocean Viking.

A k tomu všemu se přidává příliv Ukrajinců prchajících před válkou. Na ty se Evropané dívají jinak než na uprchlíky ze Sýrie. Nebo z Běloruska. Bělorusové utíkající před represí režimu Alexandra Lukašenka v mnoha zemích jen těžko hledají otevřené dveře při pokusech prodloužit si třeba jen pobytové vízum. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.