Závěrečné hodiny klimatické konference v Egyptě COP27 byly asi nejrušnější. Konečná verze finálního textu obsahovala formulaci o přijatelnosti „nízkoemisní energie“, což vyvolalo pocity hořkosti zejména u zástupců těch zemí, které podpořily indický návrh na postupné ukončení veškerého využívání fosilních paliv.

V posledních dnech ale došlo k významnému posunu, který lze považovat za jistý úspěch konference: fond pro krytí ztrát a škod. Ve chvíli, kdy hrozilo, že COP27 skončí v zapeklité otázce fondu na odškodnění států globálního Jihu (které jsou nejvíce postiženy změnou klimatu) ve slepé uličce, objevil se na stole plán. EU navrhla, že nový globální fond podpoří, pokud bude přijat celosvětový závazek, že emise do roku 2025 dosáhnou svého maxima. EU souhlasila s tím, že bude spolufinancovat reakci na klimatické katastrofy v nejzranitelnějších zemích světa. Až do této chvíle se unie shodovala s USA a blokovala nápady předložené méně rozvinutými zeměmi. Nyní, v jedenáctou hodinu, nechala EU Spojené státy v opozici.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.