Jeden z nejlepších fotbalistů české historie Pavel Nedvěd už není viceprezidentem italského velkoklubu Juventus Turín. V reakci na podezření z falšování účetnictví odstoupila celá správní rada klubu včetně Nedvěda. Ten byl viceprezidentem nejúspěšnějšího italského celku víc než sedm let.
V kauze jde o to, že některé kluby včetně Juventusu údajně uměle navyšovaly přestupové částky za hráče, čímž si vylepšovaly účetnictví.
Sportovní tribunál letos na jaře ale tuto tezi vyšetřovatelů odmítl a ztotožnil se s argumentem zástupců klubů, že vyšetřovatelé nejsou kompetentní stanovovat skutečnou hodnotu hráčů. Do záležitosti se ale kromě sportovního soudu vložil i Consob, což je italský orgán pro dohled nad fungováním burzy. Na ní se obchodují i akcie Juventusu. A turínská prokuratura v šetření případu dál pokračuje.
Vyšetřovatelé se opírají mimo jiné o odposlechy nejvyššího vedení Juventusu. „Jsme jako auto s přetopeným motorem,“ připouštěli podle odposlechů jeho členové v reakci na finanční situaci klubu. A dodávali, že důvodem jsou „všechny ty sra*ky, o nichž se nemůže mluvit. Tím měli údajně na mysli „investice, které přesáhly to, s čím počítal rozpočet“.
Kvůli pochybnostem o hospodaření byla následně dvakrát odložena valná hromada klubu, která měla schválit nový rozpočet. Sejít se nakonec měla 27. prosince. Ještě předtím ale celé vedení podalo zmíněnou demisi. Nové vedení má klub mít v lednu. Nedvěd, stejně jako další členové vedení, vždy jakoukoliv vinu odmítal.
O katarské demokracii a západním fotbalovém pokrytectví
S Nedvědem končí také prezident klubu Andrea Agnelli, který v jeho čele stál od roku 2010. Krátce po nástupu do funkce do správní rady přivedl Nedvěda, v roce 2015 z něj udělal svého viceprezidenta.
„Když tým není jednotný, dává to soupeři příležitost, aby mu uškodil, a to může být fatální. V ten moment je třeba mít bystrou mysl, abyste zamezili škodám,“ napsal Agnelli zaměstnancům klubu v rezignačním dopise. Naznačil tedy, že ve vedení klubu panovaly spory. „V tuto chvíli čelíme choulostivému okamžiku. Jednota týmu je ztracena a je lepší dát příležitost novému, aby zápas zvrátil,“ dodal Agnelli.
„Končí jedna z nejúspěšnějších etap v historii klubu,“ napsal o konci Agnelliho, Nedvěda a jejich kolegů deník Il Corriere della Sera. Juventus například vyhrál devětkrát za sebou italskou ligu (v letech 2011 až 2020), dvakrát se taky dostal do finále Ligy mistrů.
Po zisku posledního titulu v roce 2020 šly ale výsledky týmu dolů. V aktuální tabulce italské ligy je třetí s desetibodovou ztrátou na vedoucí Neapol. Agnelliho vedení Juventusu patřilo k největším podporovatelům vzniku Superligy, nové soutěže pro největší evropské týmy. Projekt ale ztroskotal kvůli odporu funkcionářů či fanoušků.
Nedvěd hrál za Juventus v letech 2001 až 2009 a získal s ním dva tituly vítěze italské ligy. Neopustil ho ani v době, kdy tým kvůli podvodům s nasazováním rozhodčích nuceně sestoupil do druhé ligy. A během svého angažmá se Nedvěd stal jedním z největších oblíbenců klubových fanoušků. V roce 2003, tedy v době, kdy nastupoval za Juventus, získal Zlatý míč pro nejlepšího hráče působícího v Evropě. Toto ocenění kromě něj v historii získal jen jediný další Čech, Josef Masopust v roce 1962.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist