Jak převést ohromný majetek státu do soukromého vlastnictví – to byla zásadní otázka, kterou po pádu socialismu musela řešit nejprve federální vláda a později také oba nástupnické státy Československa. A vhodný model bylo potřeba najít co možná nejrychleji, protože nemalá část podniků nebyla na skok z plánovaného hospodářství do tržní ekonomiky připravena.

„Tehdy se vůbec nehledělo na kvalifikační předpoklady kupujících ani na původ kapitálu,“ připomíná analytik Radim Dohnal z Capitalinked.com. Během onoho živelného startu se tak v Československu ujala myšlenka kuponové privatizace. Každý dospělý Čechoslovák si za 35 korun mohl od 1. října 1991 koupit dnes již ikonickou oranžovou knížku a k ní za 1000 korun ještě známku o deseti kuponech po sto bodech. Ty mohl investovat do akcií konkrétních podniků nebo do privatizačních fondů. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.