Kvůli kauze s plagiáty a rychlotituly už přišla brněnská Mendelova univerzita o akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů. A nyní přichází i o děkana Pavla Žufana, který vedl fakultu, kde mělo k podvodům docházet. Právě jemu bývalá rektorka a současná kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová připisuje zodpovědnost za pochybení se získáváním titulů. Jakékoliv pochybení ze své strany stále odmítá a tvrdí, že se podezření snažila rychle prošetřit. 

Děkan Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity skončí k poslednímu lednu příštího roku, k odchodu ho již dříve vyzval rektor Jan Mareš. „Je to po jejich vzájemné dohodě po dlouhodobější komunikaci,“ uvedla pro HN mluvčí Mendelovy univerzity Tereza Pospíchalová. Žufan poslal v pondělí rezignační dopis, o tom, že se k odchodu chystá, se ale spekulovalo již několik týdnů. „Důvodem rezignace je zodpovědnost mě jako děkana za pochybení v minulém období týkající se uskutečňování doktorských studijních programů na fakultě,“ napsal děkan v rezignačním dopise.

Žufan v dopisu univerzitě ke svému odstoupení uvedl, že chce uvolnit vztahy mezi školou a Národním akreditačním úřadem. Právě ten odebral před půlrokem škole akreditace pro doktorské studium ekonomických oborů. To znamená, že škola si nebude doktorské programy v této oblasti schvalovat sama, ale bude odkázaná na schválení akreditačním úřadem. Škola se ale proti rozhodnutí odvolala, a zatím tak není pravomocné.

„Řízení s Národním akreditačním úřadem stále probíhá, nemáme ještě finální výsledky,“ uvedla mluvčí univerzity.

Úřad vede ještě další řízení, kde prověřuje možné porušování pravidel nejen na Provozně ekonomické fakultě, ale napříč celou univerzitou. Kontrola je sice již hotova, nyní ji ale musí ještě schválit rada. A ta se k tomu dostane zřejmě až po prezidentských volbách. 

Žufan byl děkanem fakulty od roku 2018. Za jeho působení se objevily jednak plagiáty disertačních prací, ale také případy, kdy někteří studenti zvládli doktorské studium už za dva roky, přitom standardní doba počítá nejméně se třemi. Podle serveru Seznam Zprávy byl Žufan v pozici vedoucího u disertačních prací tří z celkem dvanácti absolventů, u nichž měla sama vysoká škola při nedávném interním auditu zjistit, že podmínky pro udělení doktorského titulu Ph.D. nesplnili.

V té době Mendelovu univerzitu jako rektorka řídila Nerudová. I ona často čelí výtkám, že jako rektorka měla mít situaci více pod kontrolou a lépe nastavit vnitřní mechanismy školy, aby k takovým situacím nemohlo docházet. Ta ale jakékoliv pochybení odmítá. „My jsme získali institucionální akreditaci, to znamená, že máme nastavené tyto vnitřní procesy a systémy,“ odvrací pro HN kritiku Nerudová. Stejně tak odmítá i obvinění, že věc neřešila dostatečně rychle. „O této kauze mě informovali v lednu, já jsem hned uložila prorektorovi pro studium, aby celou záležitost prošetřil, a poté jsem to předložila na Radu pro vnitřní hodnocení,“ dodává ještě Nerudová s tím, že studijní programy jsou v kompetenci děkanů jednotlivých fakult a rektor může pouze vyšetřovat.

 S přispěním Anny Brzybohaté

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist