Napsal mi jeden „ruský přistěhovalec“. Tak se nazval. Je to mladý Rus, žije a pracuje v Praze několik let a nelíbilo se mu, že kritizuju Rusy žijící na Západě, že se víc neozývají proti Putinovi a jeho válce, že nedemonstrují, nechodí do ulic, že se veřejně nezříkají současného ruského establishmentu.

Vedli jsme spolu jistou konverzaci a zdá se mi, že by byla škoda se o ni nepodělit. Jen pozor, není to zpráva o všech Rusech v Česku, to jistě ne. Nelze z toho vyvozovat nic obecného. Ale jistý vzorek to je a stojí za to skrze něj nahlédnout do uvažování mnohých Rusů, kteří na Západě žijí, vydělávají si tu na živobytí a užívají si jeho svobod a bohatství, zatímco jejich vlastní vláda proti tomu samému Západu vede teroristickou válku a snaží se ho zničit.

Tenhle „ruský přistěhovalec“, říkejme mu třeba Ivan (není důvod zde prozrazovat jeho identitu), mluví jen sám za sebe. Ale to, co říká, by nás mělo snad ještě víc provokovat k tomu, zajímat se o Rusy v Česku. Před Putinem, před bídným životem v Rusku, jich k nám utekly tisíce. Jak o dnešku přemýšlí? A proč jsou tak zticha?

Na začátku naší konverzace byl mem, obrázek dívky, která si s lupou v ruce prohlíží globus a říká: „To jsem já, jak se snažím najít ty masové protesty Rusů, kteří uprchli ze své země“. A Ivan mi poslal dva jiné memy. Je na nich stejný obrázek dívky s lupou, ale pod nimi: „Já, jak se snažím najít masové protesty v Československu během nacistické okupace“ a „Já, jak se snažím najít masovou vojenskou mobilizaci před nacistickou okupací“. A připsal: „Dobrý den, Jane. Také mě baví memy jako vás. Co si o tom myslíte?“

Poděkoval jsem za obrázky a odpověděl, že jsou povedené, jen jsou staré 80 let. Zajímaly by mě od něj nějaké současné. Jestli by se tedy mohl o něco aktuálního pokusit. (Školení z historie jsem mu dávat nechtěl. Informace o protinacistických protestech v někdejším Československu, při kterých se střílelo a umíralo, si jistě on i každý dokáže vyhledat sám.)

„Dobře, moje memy s dnešní situací přímo nesouvisí. Chci vám jen ukázat, že nejste v pozici, kdy byste mohl někoho učit, jak se má dnes chovat. Vaši předkové své historické výzvy kromě sametové revoluce nezvládli (o tom jsou mé memy) a současní Češi selhávají nyní, když volí Babiše a Zemana,“ napsal Ivan.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.