Zdroje energie jsou všude kolem nás. Zatímco ta sluneční má své uplatnění zejména v létě, kdy je svitu dostatek, v chladnějších dnech mohou energii dodávat větrné turbíny.
Další zdroj energie se nachází nikoliv ve vzduchu, ale přímo pod nohama. Teplo planety Země lze dnes díky pokročilému vědeckému výzkumu využívat i k vytápění budov či pohánění průmyslových výroben. Pro energii si však lidé musí „sáhnout“ do hlubin Země prostřednictvím vrtů. Ty mohou mít hloubku pár set metrů, ale i několik kilometrů. Platí přitom základní rovnice – čím hlouběji vrty míří, tím více tepla mohou z podzemí získat.
Využití geotermální energie v českých zeměpisných podmínkách se intenzivně věnuje vědecké centrum RINGEN, které sídlí v bývalých litoměřických kasárnách.
„Po dvou covidových letech se můžeme konečně naplno rozvíjet, v lednu startuje nový projekt PUSH‑IT, v rámci kterého se zapojíme do sítě celkem šesti testovacích lokalit v Evropě zaměřených na ukládání tepelné energie do horninového prostředí, lidově řečeno pod zem,“ vysvětluje Antonín Tym, manažer výzkumné infrastruktury RINGEN.
Centrum získalo v předešlých letech dotace z evropských kohezních fondů a příjemcem veřejné podpory zůstanou i v dalších letech. Do litoměřického výzkumu geotermální energie přiteče v letech 2023 až 2025 celkem 25 milionů korun.
„Naším úkolem bude zrealizovat dva testovací vrty do zhruba 500 metrů a osadit je celou řadou nejnovějších senzorů, jež budou sloužit k dlouhodobému monitoringu podzemí, kde se bude energie přes léto ukládat a v zimě zase odebírat,“ objasnil Tym, který je zároveň představitelem České geotermální asociace.
To ale není všechno, co se v Litoměřicích chystá. Ve výzkumném středisku se pracuje také na projektu SYNERGYS, což je strategický projekt Ústeckého kraje, který má nárok na podporu z Operačního programu Spravedlivá transformace. Program je financovaný z evropských kohezních fondů a jeho cílem je pomoci uhelným regionům odklonit se od těžby uhlí a nastartovat úspěšný rozvoj v ekologičtějších sektorech. Geotermální energie může být jedním z nich.
„V rámci projektu vytvoříme unikátní testovací lokalitu pro hlubinnou a mělkou geotermální energii a další alternativní zdroje energie, jež se s ní dají vhodně kombinovat,“ vysvětluje Tym.
Zatímco mělkou geotermální energií jsou myšleny vrty zasahující do hloubky 100 až 400 metrů, hlubinná geotermální energie může brát teplo až z 5000 metrů pod zemí. Hlubinné vrty jsou zatím spíše raritou, jejich vznik a provoz je totiž finančně velmi nákladný. Díky prostředkům z evropských fondů si však země EU, včetně Česka, mohou hlubinné vrty dovolit – zatím alespoň ve vědeckých podmínkách. Z výsledků výzkumu v Litoměřicích pak budou moci těžit nejen místní firmy, ale také města, kraj a další potenciální investoři.
„V tomto rozsahu a kombinaci nic podobného v Evropě, ale pravděpodobně ani ve světě dosud nenajedete,“ upozorňuje Tym, který patří mezi průkopníky geotermální energie v Česku.
Zájem je enormní, ze strany státu ale ne
Debata o geotermálních zdrojích energie se v Česku rozproudila nejen s ohledem na potřebu snížit emise skleníkových plynů, a tedy s nutností odstavit uhelné elektrárny a najít za ně vhodnou náhradu, ale také kvůli válce na Ukrajině. Ruská agrese vytlačila ceny energií a dalších materiálů do extrémních výšek. S ruským režimem navíc již nelze nadále obchodovat, a Česko se tak musí poohlédnout po jiných dodavatelích energií. Nejvhodnější alternativou je přitom nahradit dovoz tuzemskou produkcí, což právě geotermální energie může nabídnout.
„Zájem je enormní,“ shrnuje Tym s tím, že geotermální energie láká jak velké energetické firmy, tak i menší podniky hledající levnější a stabilnější zdroj tepla. Mezi zájemci nechybí ani města či nemocnice.
Své zkušenosti s teplem planety Země má například banka ČSOB, jejíž kampus v pražských Radlicích využívá jednu z největších soustav geotermálních čerpadel v Česku. Celkem 177 vrtů sahajících do hloubky 150 metrů zajišťuje vytápění, chlazení a slouží i jako zásobárna energie. Areál tak nepotřebuje klasickou kotelnu.
„Spokojenost ČSOB s danou instalací je maximální,“ komentuje projekt tiskový mluvčí skupiny ČSOB Patrik Madle. Využití geotermických vrtů se podle něj bance osvědčilo, konkrétní data úspor peněz však ještě nejsou k dispozici. Kampus byl totiž otevřen v roce 2019, tedy před začátkem pandemie koronaviru, kdy byl provoz v budovách ČSOB minimální. Geotermické vrty má nicméně banka v plánu využívat i nadále. A rozhodně v tom není osamocena.
„Dle kolegů z praxe stoupl zájem o mělkou geotermii zhruba dvacetkrát. Bohužel, ten jediný, kdo o tento zdroj zatím nejeví strategický zájem, je Česká republika jako stát. Jsme v tomto směru trestuhodně pozadu, okolní země, jako je Německo, Polsko nebo Slovensko, mají zpracované dlouhodobé strategie podpory výzkumu, průzkumu a realizace geotermálních zdrojů, a to jak hlubinných, tak mělkých,“ upozornil na nedostatečný zájem českého státu Tym.
Například Polsko má v plánu investovat do geotermální energie zhruba 250 miliard korun a vláda nabízí městům zvláštní program, který má rozvoj tohoto sektoru podpořit. Státní projekty se plánují i na Slovensku, kde má být tento rozvoj podpořen evropskými strukturálními fondy.
Geotermální energie má podle expertů potenciál zejména v kombinaci s dnes populárními tepelnými čerpadly. Výhodou je také možnost využít systém nejen k vytápění budov, ale také k jejich chlazení, které bude v souvislosti s klimatickou změnou čím dál důležitější.
Stáhněte si přílohu v PDF
Teplárny jsou zatím opatrné
Zástupci českých tepláren se zatím k rozvoji geotermální energetiky staví spíše s rezervou. Tento postoj vyplývá z vyjádření Martina Hájka, ředitele Teplárenského sdružení ČR.
„Rozhodně nevidíme budoucnost ve čtyřkilometrových vrtech. Zatím nám to nedává ekonomicky smysl,“ uvedl Hájek v debatě o dekarbonizaci teplárenství, kterou koncem listopadu uspořádal server Euractiv.cz.
„Počítáme ale s rozvojem mělkých vrtů,“ dodal zástupce teplárenského sektoru s tím, že Česko by si mohlo postupem času osvojit postupy, které se již začínají uplatňovat v okolních státech. Masivní rozvoj mělké geotermální energetiky očekává Hájek především v Maďarsku, které pro to má ideální geografické podmínky. Dle jeho odhadu si firmy v ostatních zemích technologie osvojí, čímž se instalace zlevní.
„S čím také počítáme, je využití tepla z uzavřených dolů,“ dodal Hájek. Konkrétně jde o projekty zatopení uhelných šachet, ze kterých poté bude možné dostávat ohřátou vodu využitelnou pro vytápění.
Článek byl publikován ve speciální příloze HN Energetická nezávislost.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist