Ruský soud nařídil zabavení luxusního hotelového komplexu v Soči, který patří ruskému oligarchovi Olegu Děripaskovi. S odkazem na své zdroje o tom v úterý informoval list Financial Times (FT), který připomněl, že miliardář dříve kritizoval válečné tažení Moskvy na Ukrajině.

Právní spor o pozemky mezi Děripaskou a vědecko-vzdělávacím uskupením Sirius pod patronátem ruského prezidenta Vladimira Putina začal už před únorovou invazí Ruska na Ukrajinu, a zdánlivě tak nesouvisí s oligarchovou opatrnou kritikou Moskvy. Dvě osoby obeznámené se situací nicméně FT řekly, že soudnímu příkazu předcházela žádost Kremlu, aby Děripaska válku přestal kritizovat.

„Kreml ho požádal, aby se uklidnil,“ uvedl jeden ze zdrojů blízkých Děripaskovi.

Čtyřiapadesátiletý Děripaska je součástí skupiny oligarchů, kteří ovládají velké části ruského hospodářství, zejména v energetice a obchodu s komoditami. Kreml jejich podnikání neklade překážky pod podmínkou, že zůstávají stranou politiky. Pro své vazby na Kreml je Děripaska od roku 2018 na sankčním seznamu Spojených států, od dubna i na seznamu Evropské unie či Británie.

„Potřebujeme co nejdříve mír, protože jsme už překročili bod, ze kterého není návratu,“ napsal Děripaska letos v březnu na Twitteru. Další ze zdrojů FT uvedl, že Kreml oligarchu ještě tentýž měsíc požádal, aby kritiku zmírnil, a od té doby žádost nejméně jednou zopakoval. Děripaska v červnu označil zničení Ukrajiny za „kolosální chybu“.

O dva týdny později podal Sirius, kterému Putin udělil statut federálního území, tři žaloby proti Děripaskově společnosti Rogsibal, která vlastní hotelový komplex Imeretinskij. Území projektu Sirius, který spoluvlastní Putinův přítel a hudebník Sergej Roldugin, a Děripaskův hotelový komplex leží vedle sebe na černomořském pobřeží v Soči.

Ruský soud pak podle veřejně dostupných dokumentů v září rozhodl ve prospěch skupiny Sirius a Rogsibalu nařídil, aby se z lukrativního pozemku vystěhoval. V pozdějším samostatném verdiktu rozhodl o zabavení nemovitostí společnosti.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov FT řekl, že Sirius byl Putinův nápad a projekt považuje za vlastní. „Se soudními případy to ale nijak nesouvisí,“ dodal Peskov a ubezpečil, že roli nehrají ani Děripaskovy výroky o válce. „Proti válce se nikdy nevyslovil,“ řekl mluvčí. Oligarchův mluvčí, ruská prokuratura ani zástupci skupiny Sirius na žádost o komentář neodpověděli.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.