Vysoká inflace byla pro českou ekonomiku hlavním tématem v roce 2022 a bude jím bohužel i v roce nadcházejícím. Není to inflace již zdaleka jen energetická, ba naopak – meziroční růst cen výrazně nad cílem centrální banky (nad třemi procenty) pozorujeme u více než devadesáti procent položek v českém spotřebitelském koši. A přibližně sedmdesát procent položek dokonce zdražuje meziročně o více než devět procent. To ukazuje na to, že „dovezený“ energetický inflační šok zapustil v Česku hlubší a možná i trvalejší kořeny.

Energetická inflace sice ztratí díky vládním stropům v příštím roce křídla, inflační setrvačnost ve zbytku spotřebitelského koše ale může českou ekonomiku trápit dál. Jak moc, o tom rozhodne především ukotvenost inflačních očekávání a s ní přímo spojená kredibilita centrální banky.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.