Na počátku… byl vesmír velice chudý. Alespoň tedy ve srovnání s dneškem. Po prvotní stovky milionů let se tmavou prázdnotou potulovaly jen atomy vodíku a helia se stopovými prvky lithia, tři nejlehčí prvky budoucí Mendělejevovy tabulky prvků. Pak se ve vesmíru začaly formovat prvotní hvězdy, v jejichž středu se začaly tvořit těžší prvky, které později formují protoplanetární disky a z nich pak kolem některých hvězd planety. Téměř z ničeho se zformovala komplexita, z temnoty vzplanulo světlo.
Vesmír zbohatl o mnoho prvků a pokračoval v bohatnutí. Jakoby sám od sebe. I když nezaujatému pozorovateli by se to jistě jevilo tak, jako by jej formuloval nějaký duch, který pomalu vytvářel složitější a bohatší struktury.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









