V neděli 22. ledna začne nový čínský rok, v rámci zvěrokruhu skončí rok Tygra a vystřídá ho Zajíc. Rok Zajíce má být tradičně ve znamení klidu, porozumění a souladu. Ovšem rázné ukončení tuhých restrikcí proti covidu-19 vyvolává otázky, zda skutečně půjde o proces plný klidu a souladu.
V roce 2022 byl globální makroekonomickou událostí jednoznačně agresivní boj centrálních bank se zvýšenou inflací prudkým zvyšováním sazeb. S nadsázkou lze říct, že se naplnila charakteristika roku Tygra, který má být ve znamení prudkých převratů a změn. I v tomto duchu na závěr prosince čínská vláda oznámila, že po třech letech ukončuje drakonické restrikce proti covidu. 8. ledna 2023 skončily všechny karantény, testování, trasování a omezení na cestování po Číně i do zahraničí.
Naše zkušenosti z Evropy a USA naznačují, co můžeme očekávat v říši středu. V první vlně se přetíží zdravotnický systém, současně se zadrhnou procesy a toky v ekonomice, protože velké množství lidí nebude v práci, ale budou nemocní. To první už delší dobu hlásí čínské nemocnice.
Všichni naši strašáci. Čeho se Češi bojí a kdo toho využívá
Souběžně s tím se uvolní spotřebitelská poptávka, která byla utlumena celé tři roky. Čínské domácnosti mají v bankách o polovinu více vkladů, než měly na začátku roku 2020. Přibližně 3000 miliard jüanů (asi 450 miliard dolarů) připadá na vynucené úspory, které se mohou rychle rozpouštět. Tato poptávka může být impulzem nejen pro čínskou ekonomiku, ale i tu globální.
Čína je druhou největší ekonomikou světa, přičemž ve spotřebě komodit už je delší dobu číslo jedna. Stejně na tom byla v mezinárodní turistice. V roce 2019, tj. před covidem, do zahraničí vycestovalo 155 milionů Číňanů, kteří utratili ve světě 255 miliard dolarů. Nelze zapomenout, že Čína patří mezi dva hlavní obchodní partnery Německa, přitom poslední tři roky německé exporty do říše středu zaostávaly za svojí předchozí dynamikou. Obrat v tomto vývoji se může odrazit i v české ekonomice, protože Německo je náš hlavní obchodní partner.
Rozjezd čínské ekonomiky zlepšuje výhled pro růst a inflaci globální ekonomiky. Zvýšení čínské výroby může později zacelit výpadky v dodavatelských řetězcích a tlumit inflační tlaky, ale spíše až v příštím roce.
Pokud výsledkem bude letos relativně vyšší inflace a vyšší ekonomický růst, tak sázky na rychlé snižování úrokových sazeb u nás i jinde ve světě mají ještě menší šanci na úspěch, než měly dosud. Prudký start Zajíce v Číně jde proti tomu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist