Představte si malá sluchátka, špunty do uší, která mají dlouhou výdrž a jsou menší než ta běžně užívaná. Menší je tedy především jejich technologie vzniku zvuku, což umožňuje zvětšit prostor pro baterii, a tedy zásadně prodloužit dobu, po kterou se sluchátka dají používat. Zvuk totiž nevzniká přes tradičně používanou membránu, ale ve vertikálně orientovaných lamelách uvnitř křemíkového čipu. To je princip sluchátek vyvinutých start-upem Arioso Systems v saských Drážďanech.

Arioso Systems je jedna z firem, která vznikla kolem Fraunhoferova institutu pro fotonické mikrosystémy (Fraunhofer IPMS), tedy jedné z částí velké celoněmecké výzkumné instituce, která má za úkol přenášet do praxe výsledky výzkumů německých vědců. Obecná role Fraunhoferova institutu, pojmenovaného po německém vědci z přelomu 18. a 19. století a s pobočkami po celém Německu, je pomáhat s rozvojem vědy a jejím propojením s výrobou a byznysem.

Arioso Systems loni na jaře koupila firma Bosch, která chce vynález využít v dalším rozvoji spotřební elektroniky. „Zhruba polovina našich příjmů jde ze spolupráce se soukromým sektorem,“ vysvětluje ředitel Fraunhofer IPMS, profesor Hubert Lakner, v rozhovoru pro HN. „Čtvrtinu nám dává stát a čtvrtinu získáváme ze soutěží o jiné zdroje veřejných peněz.“

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.