Odhaluje podezřelé transakce, obří finanční toky a zjišťuje, kde se perou peníze. Od počátku války na Ukrajině ale Finančnímu analytickému úřadu (FAÚ) přibyl ještě jeden úkol: dohlížet na dodržování protiruských sankcí v Česku. Úřad například zjišťuje, zda v pozadí podezřelé firmy nestojí člověk vedený na evropském sankčním seznamu, nebo rozhoduje o zmrazení ruských majetků. „V průběhu loňského roku jsme se zabývali zmrazením majetku v řádu deseti miliard korun,“ říká v rozhovoru pro HN ředitel úřadu Jiří Hylmar. A připomíná, že kromě sankcí musí s kolegy řešit i nárůst kybernetických podvodů a „letadla“, která lákají lidi na rychlé zhodnocení investic. 

HN: Jak se změnilo fungování úřadu od doby, co začala válka na Ukrajině?

Na začátku konfliktu jsme museli přijmout určitá operativní opatření, zejména co se rozložení agendy týče. Oblast sankcí byla výrazně poddimenzována, museli jsme tam tudíž převést lidi – z oblasti financování terorismu nebo praní špinavých peněz. Nyní se situace vrací pomalu do normálu, ač je to na úrovni velkého kapacitního zatížení. Dostali jsme deset tabulkových míst a od října jsme zřídili samostatné oddělení sankcí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.