Dříve trvalo vyvézt tolik aut do Kyrgyzstánu deset let. Od vypuknutí války na Ukrajině to české firmy stihnou za měsíc. Tento pozoruhodný nárůst exportu je příkladem, že zboží, o něž je zájem, si cestu do Ruska najde hlavně přes okolní státy. Do válčící země je po invazi na Ukrajinu komplikované vyvážet z Evropy i výrobky, které přímo neblokují sankce EU.

Důvodem je složitější doprava a komplikovanější platby za dodané zboží. Neexistuje ani přímé letecké spojení s Ruskem. Export do země se proto loni dramaticky propadl téměř o dvě třetiny (52,7 miliardy korun). HN zanalyzovaly data o zahraničním obchodu s desítkami zemí a zjistily, že jiné státy ve Střední Asii nebo na Blízkém východě naopak ve stejnou dobu zažívají rekordní nárůst obchodu s Českem.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.