Loni ceny komodit vzrostly o 27 procent a bezpečně se tak staly nejvýnosnějším aktivem. Mnohé možná překvapí, že komodity byly číslem jedna i v roce předcházejícím, a to s ještě vyšším zhodnocením. V roce 2021 si připsaly 46 procent a převálcovaly tak i rychle rostoucí akcie, které se vzpamatovávaly z propadů při vypuknutí pandemie.

Již několik desetiletí neobsadily komodity první příčku pomyslného investičního pelotonu ve dvou letech po sobě a to stojí za pozornost. Nabízí se otázka, zda i v letošním roce mají ceny komodit šanci na solidní růst, nebo dokonce završení pomyslného hattricku.

Pro další pokračování vzestupného trendu lze nalézt řadu argumentů. Sektor nejdůležitější – ropa a další energie – bude i nadále podporován nízkými investicemi do těžebních kapacit jako v mnoha předchozích letech. Fosilní paliva byla a zřejmě i dále budou na pranýři a tuto volbu platíme všichni, například v podobě másla za 60 korun.

Ropný kartel OPEC v minulém roce dal jasně najevo, že případný pokles ceny ropy má své limity, kterých zřejmě již dosáhl. Zemědělské komodity jsou s cenami energií velice úzce propojené. Do zajímavé fáze se dostávají ceny drahých kovů. Zlato i stříbro obnovují růstové trendy a nemalou roli zde hraje vnímání jejich monetární role. Od okamžiku konfiskace ruských devizových rezerv v minulém roce se zintenzivňují snahy mnoha zemí o větší nezávislost na americkém dolaru.

I průmyslové kovy a další komodity se obracejí vzhůru v souvislosti s otevřením Číny, která je největším spotřebitelem komodit světa. Na druhou stranu ale nelze podcenit očekávaný výrazný ekonomický útlum v USA a Evropě, který by mohl být pro komoditní ceny zásadní brzdou.

Klíč k zodpovězení výše položené otázky tak v letošním roce mohou opět držet státní úředníci. Pokud za pár měsíců oznámí, že zvítězili nad inflací a je potřeba měnově a rozpočtově stimulovat chřadnoucí ekonomiku, můžeme si být jisti, kterým směrem ceny komodit zamíří.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist