Byly to malé sály a divadla v Čáslavi či Ústí nad Orlicí, do kterých přišlo pár desítek lidí, ale v prezidentských volbách sehrály zásadní roli. Právě tam se během besed Petra Pavla a bývalého diplomata Petra Koláře formovala myšlenka, aby se penzionovaný generál ucházel o Hrad.

Při otázkách z publika a poté na afterparty u piva se přání, aby kandidoval, objevovala v předcovidových i lockdownových časech čím dál častěji a později se zhmotnila v oficiální prezidentskou kampaň. HN zmapovaly, jak se Pavlova kandidatura, která o víkendu vyvrcholí finálovým soubojem s Andrejem Babišem (ANO), zrodila a kdo byli klíčoví aktéři této akce.

Zřejmě nejzásadnější roli sehrál sám Kolář. Někdejší velvyslanec v USA, Rusku, Švédsku a Irsku a bývalý vysoce postavený manažer skupiny PPF je expertem na mezinárodní vztahy. Se zahraniční politikou radil před volbami v roce 2018 Jiřímu Drahošovi a předtím paradoxně také Babišovi. Právě šéf hnutí ANO teď favorita druhého kola prezidentského souboje označuje za Kolářův „druhý pokus“, jak se coby lobbista se svými zájmy dostat na Hrad.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.