První otřesy přišly nad mrazivým pondělním ránem, kdy vzduchem poletoval sníh. Druhé zemětřesení kolem poledne, když lidé odklízeli trosky popadaných domů a hledali své blízké. Oblast turecko-syrské hranice včera zažila jednu z největších přírodních katastrof za poslední desítky let. Dva dlouhé otřesy poškodily nebo zcela zničily tisíce domů. Jak pokračovaly odklízecí práce, rostly údaje o počtu mrtvých – k úternímu ránu jich bylo téměř pět tisíc.

Podle vědeckého pracovníka z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky Václava Kuny patří oblast dnešního Turecka už miliony let mezi území s velmi vysokou pravděpodobností zemětřesení. „Je to oblast na styku několika tektonických desek. A na těchto místech se kumuluje napětí z jejich pohybu. Občas se tato energie uvolní v podobě zemětřesení,“ řekl Kuna pro HN a popsal, jak se pevninské kry, putující po povrchu planety, chovají.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.