Spojené státy pomáhají Ukrajině s určováním či potvrzováním souřadnic při útocích pokročilými raketomety na ruské cíle. S odvoláním na nejmenované ukrajinské a americké zdroje o tom ve čtvrtek informoval deník The Washington Post. Podle něj je spolupráce mezi armádami Ukrajiny a USA užší, než se dosud předpokládalo.

Ukrajinská armáda v posledních měsících pravidelně útočí pomocí amerických raketometů HIMARS či M270 na ruské cíle v okupované části země, včetně velitelství, muničních skladů či kasáren. Podle jednoho z vysoce postavených ukrajinských činitelů ukrajinské síly téměř nikdy neodpalují raketomety bez toho, aniž by od amerických vojáků umístěných jinde v Evropě obdržely přesné souřadnice cílů.

„Klíčovou roli USA“ podle listu potvrdil vysoce postavený americký představitel. Podpora při výběru cílů má podle něj sloužit k tomu, aby se dosáhlo přesnosti a maximální účinnosti zásahu při omezených zásobách munice. USA při této praxi figurují výlučně v roli poradců, samy žádné útoky neschvalují, upozornil.

Vysoce postavený ukrajinský činitel popsal proceduru sdílení informací tak, že ukrajinská armáda nejprve určí cíle, které chce zasáhnout, a také místo, kde se mají nacházet. Tyto údaje jsou pak předány americkým partnerům s žádostí o přesnější souřadnice. Pokud USA tyto souřadnice neposkytnou, ukrajinské jednotky v takovém případě nestřílejí, aby zbytečně neplýtvaly drahocennou municí.

„Ukrajinci jsou zodpovědní za vyhledávání cílů, určování svých priorit a následné rozhodování o tom, které cíle budou napadeny. USA cíle neschvalují ani se na jejich výběru či zapojení nepodílejí,“ uvedl mluvčí Pentagonu Patrick Ryder v reakci na zjištění deníku. „Dlouhodobě přiznáváme, že s Ukrajinou sdílíme zpravodajské informace, abychom jí pomohli při obraně země před ruskou agresí, a postupem času jsme optimalizovali způsob sdílení informací tak, abychom byli schopni podporovat její požadavky a procesy výběru cílů s vyšší rychlostí a ve větším rozsahu,“ dodal mluvčí.

USA jsou považovány za nejdůležitějšího spojence Ukrajiny v její obraně před ruskou invazí. Washington v rychlém sledu schválil různě velké balíky vojenské pomoci včetně těžkých zbraní, jako jsou raketomety HIMARS. Kyjev opakovaně žádá USA o dodávky střel do raketometů HIMARS s prodlouženým doletem. Tvrdí, že jimi nemíní zasahovat cíle na ruském území.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist