Celý život je lesníkem a od začátku nového roku se Pavel Rus dostal do pozice, která v jeho oboru léta platila za vrchol kariéry. „Lesní správa Lány byla vždycky pojem. Chci ji vrátit její prestiž,“ tvrdí Rus, který nastoupil do pozice ředitele správy po Miloši Balákovi. V rozhovoru pro HN vysvětluje, proč dvakrát odsouzeného Baláka nepropustil, naopak ho nadále zaměstnává jako referenta. A také mluví o tom, jak se připravuje na historické otevření obory veřejnosti.

Šéfem Lánské obory jste teprve něco přes měsíc. Jak se vám sem chtělo po všech kauzách, které provázely vašeho předchůdce Miloše Baláka?

Pocházím z lesnické rodiny a mám k tomuto místu vztah z dětství. Můj táta dělal lesníka kousek odsud na Lesním závodě Nižbor, který sousedí s Lesní správou Lány. Vyrůstal jsem na hájovně, od dětství jsem chtěl být hajný, povolání lesníka beru za svoje poslání. Pokračují v něm i moje děti, syn už je lesníkem, dcera je těsně před maturitou na lesnické škole. A co jsem začal vnímat tento náš obor, Lesní správa Lány byla vždycky pojem. Pamatuji si, jak jsme jako školáci potají lezli přes plot a jak jsem už tehdy byl tímto prostředím omámen. Vždycky, když někdo nastupoval na Lesní správu Lány, působilo to takovou tu zdravou závist.

Je to pro člověka ve vašem oboru top pozice?

Ano. Co může být víc než služba pro prezidenta? Takže jsem se přes všechna rizika loni rozhodl jít do výběrového řízení. A mým motivem je vrátit Lesní správě Lány jméno, které jsem znal.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.