Rok po vypuknutí ruské vojenské agrese dne 24. února 2022 je naše odhodlání podporovat Ukrajinu větší než kdy dřív. Prezident Macron to dal spolu s kancléřem Scholzem najevo během nedávné návštěvy prezidenta Zelenského v Paříži: „Rusko nemůže a nesmí vyhrát.“ Na Mnichovské bezpečnostní konferenci také prezident Macron zdůraznil, že „není čas na dialog s Ruskem“.

Tváří v tvář bezprecedentním výzvám zapříčiněným návratem války na evropský kontinent reagovala Evropská unie a její spojenci nebývalým nasazením. Během francouzského a poté českého předsednictví Rady EU v roce 2022 jsme mobilizovali všechny dostupné nástroje. Evropský mírový nástroj disponuje více než 3,5 miliardy eur a přímo podporuje Ukrajinu v jejím vojenském úsilí. Na Rusko jsme uvalili jedny z nejpřísnějších sankcí na světě cílící na oligarchy a klíčová odvětví ruské ekonomiky a izolující Moskvu na mezinárodní scéně. Ukrajině jsme udělili status kandidátské země EU. Toto poselství Rada EU prezidentu Zelenskému zopakovala ve dnech 9. a 10. února: „Budoucnost Ukrajiny je v Evropské unii.“

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.