Je přece jasné, že… Rok trvající ruská agrese proti Ukrajině změnila celou řadu tvrzení začínající touto větou. Padly „pravdy“, kterým tu větší, tu zase menší část Evropanů takřka bezmezně věřila. Vybíráme šest tvrzení, jež se ukázala jako mylná. V některých případech by se dalo říct: bohužel. V jiných je pád těchto iluzí naopak pozitivní zprávou.

Obchoduj a bude mír

Státy, které spolu obchodují, spolu neválčí, zněla dlouho opakovaná „pravda“. Německo ji povýšilo na jeden ze základních přístupů ve své zahraniční politice – „Wandel durch Handel“, tedy přesvědčení, že změny v politice některé země lze dosáhnout pomocí co nejužších hospodářských kontaktů. „Politika vůči Rusku, kterou Německo vedlo desítky let, se zhroutila,“ konstatoval pro HN Jakub Eberle z Ústavu mezinárodních vztahů. Vodítkem mohlo být poučení se z minulosti – Velká Británie a Německo byly před rokem 1914 největšími obchodními partnery. Přesto se střetly v první světové válce. Uvidíme, jak stejný přístup dopadne vzhledem k Číně.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.