Hypoteční trh v meziročním srovnání spadl o 80 procent, trh s byty je podle realitních makléřů zamrzlý a ceny klesají i o desítky procent. Komerční nemovitosti podobný pád zatím nezaznamenaly, podle studie CBRE ale objem transakcí na tomto trhu klesá už šest let a za tu dobu spadl zhruba o 60 procent.

Ceny tohoto typu realit se ale ocitají pod větším tlakem až nyní, velký vliv má zdražení peněz Evropskou centrální bankou. Jaký to bude mít dopad na investice do realitních fondů, které v minulosti svým podílníkům přinášely výrazně nadinflační zhodnocení peněz? „Pokud kvůli inflaci rychle roste nájemné, cena nemovitostí neklesá. Pro investora je to navíc výhoda, protože vyšší trhem požadovaný výnos představuje potenciál vyššího zhodnocení do budoucna,“ říká Tomáš Jandík, předseda představenstva Reica investiční společnosti České spořitelny.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.