Po loňském výprodeji na kapitálových trzích odstartoval letošní rok impozantní otočkou o 180 stupňů. V lednu akcie posílily o 7,1 procenta, dluhopisy připsaly 3,3 procenta, zlato 5,7 procenta, a bitcoin vylétl dokonce o 38 procent. Prudce rostly i akcie nejrůznějších ztrátových firem a nálada začínala připomínat rok 2021. V únoru ale investiční party vydržela jen pár dní. Hned první pátek byla zveřejněna statistika z amerického trhu práce, která ukázala vytvoření 517 tisíc pracovních míst v lednu. V tento okamžik dosáhly ceny akcií, dluhopisů, zlata i dalších aktiv vrcholu a od té doby kurzy společně klesají, podobně jako v loňském roce.

Je zřejmé, že trh práce, a zejména ten americký, je v současnosti klíčovým hybatelem vývoje na kapitálových trzích. V kurzech bylo na trzích naceněno, že americké sazby již vzrostou pouze kosmeticky, a do konce letošního roku je Fed dokonce několikrát sníží. Tento scénář byl zahozen do koše a investoři již nic takového nečekají. Výnosy dvouletých amerických i evropských dluhopisů, které se ukázaly jako dobrý prediktor měnové politiky centrálních bank, naopak rostou na další maxima.

Tradičně se nízká nezaměstnanost považuje za důkaz robustní ekonomiky. Nabízí se však otázka, zda tento úzus platí i v současnosti. Nízká nezaměstnanost je v posledních letech do značné míry důsledkem špatné a stále se zhoršující demografie. Stárneme, nejsou lidi. Situaci zřejmě zhoršil i covid. Firmy, které propustily zaměstnance, je teď často horko těžko shánějí zpět. S touto čerstvou zkušeností nyní raději dvakrát zváží propuštění každého jednotlivce. Jeden ekonom již použil pojem „hromadění lidí“ firmami, podobně jako po zkušenosti z covidu hromadily zásoby zboží, které se stalo nedostupným. Pokud je současná globální rekordně nízká nezaměstnanost indicií spíše o „hromadění lidí“ než o supersilné ekonomice, může být další zvyšování úroků riskantní a kapitálovému trhu by mohlo hrozit opakování loňského roku.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.