Velká Británie má za sebou hodně těžký rok. Zažila během něj výměnu panovníka i tři různé premiéry. Jako jediná země ze skupiny G7 stále nedohnala ztrátu, kterou její ekonomice způsobila pandemie covidu-19. „Loňský rok byl v britské politice skutečně mimořádný. Každý to viděl, netajíme se tím,“ říká v rozhovoru s HN nový britský velvyslanec v Česku Matt Field. Odmítá ale, že by vliv jeho země ve světě utrpěl kvůli brexitu. Field se v Praze uvedl sérií videí s  hashtagem #JsemTuNovej, která se na sociálních sítích stala doslova senzací – viděly je miliony lidí, což u diplomatů rozhodně není obvyklé. Field zdůrazňuje, že Česko i Británie společně podporují Ukrajinu a její snahy o vítězství ve válce s Ruskem.

V roce 2002 jste přímo v Japonsku pracoval pro organizační výbor mistrovství světa, které se tam v té době konalo. Takže jste fanouškem fotbalu?

To jsem. Fandím týmu Oxford United, který hraje třetí anglickou ligu. S mistrovstvím světa jsem měl opravdu štěstí – zrovna jsem žil v Japonsku a uměl jsem jazyk a oni sháněli lidi, kteří by pomohli s organizací. Totéž se mi stalo, když bylo v Brazílii v roce 2014 mistrovství světa a o dva roky později letní olympiáda.

To asi hodně bolelo, když jste v roce 2002 přímo v Japonsku viděl, jak Anglie vypadla ve čtvrtfinále s Brazílií kvůli gólu, který zavinil obrovskou chybou brankář David Seaman

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.