Rektor Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Petr Dvořák se v pondělí sejde s děkanem Národohospodářské fakulty (NF) Miroslavem Ševčíkem kvůli jeho vystupování na sobotní protivládní demonstraci. Po setkání plánuje škola vydat prohlášení s dalšími kroky, informovala dnes na Twitteru. Zároveň uvedla, že vystupování děkana je „za hranou“ dlouhodobě.

Protivládní demonstraci Česko proti bídě svolala na sobotní odpoledne na Václavské náměstí v Praze strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Po skončení akce se část účastníků pokusila sundat z Národního muzea ukrajinskou vlajku, policie jich 18 zadržela. Server Forum 24 dnes uvedl, že mezi lidmi, kteří se pokusili do budovy dostat, byl i děkan Ševčík.

„Vystupování děkana NF je za hranou dlouhodobě a včerejší vystoupení nebylo výjimkou. Ačkoli si to pan děkan myslí, nelze oddělit jeho soukromé názory a činy od faktu, že zastává veřejnou funkci,“ uvedla dnes škola na Twitteru. Rektor VŠE Dvořák se v pondělí s Ševčíkem sejde, škola poté vydá prohlášení s dalšími kroky.

Případná možnost odvolání děkana rektorem je podle mluvčí VŠE Věry Koukalové kvůli vysokoškolskému zákonu problematická. „Senát Národohospodářské fakulty až na výjimky stojí za svým děkanem, takže oni sami ho neodvolají,“ řekla mluvčí. Případné odvolání děkana rektorem by podle mluvčí bylo proti vysokoškolskému zákonu a mohlo by vést k soudní při. „Takže řešíme nějaké jiné cesty,“ dodala.

Ševčík není jedinou veřejně známou osobou, která kvůli vystupování na protivládní demonstraci čelí kritice. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (CMKOS) Josef Středula dnes kritizoval vystoupení předsedy Asociace samostatných odborů Bohumíra Dufka. „Slova o ‚skopčácích‘ nebo výzvy ‚když to nejde po dobrým, půjde to po zlým‘ jsou pro mě zcela nepřijatelné,“ uvedl Středula na Twitteru. Dodal, že Dufek nemá s ČMKOS nic společného.

ČMKOS je největší odborovou centrálou v Česku, která sdružuje 31 odborových svazů. Asociace samostatných odborů je se zhruba 200 tisíci členů druhá největší. Spolu s ČMKOS zastupuje ASO odbory v Radě hospodářské a sociální dohody, známé jako tripartita.

Sobotní demonstrace se v nepříznivém počasí zúčastnily tisíce lidí. Demonstraci Česko proti bídě svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Po jejím skončení se část účastníků pokusila sundat z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku. Policie demonstranty vyzvala k odchodu, na místo dorazili těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do budovy. 

Policie kvůli tomu zadržela 18 lidí, kteří jsou podezřelí z přestupku. Jejich případem se bude zabývat příslušný správní orgán, uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Jeden z účastníků protivládního protestu byl zadržen pro podezření z trestného činu popírání, zpochybňování a schvalování genocidia. Muž měl podle fotografií z demonstrace na batohu písmeno Z, které používá ruská armáda během války na Ukrajině, a na rukávu logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

Premiér Petr Fiala se k demonstraci nechtěl vyjadřovat. Je přesvědčen o tom, že projevy, vystupující i vznášené požadavky hovoří sami za sebe, nevidí tedy důvod dnešní protivládní demonstraci na pražském Václavském náměstí dále komentovat, sdělil mluvčí vlády Václav Smolka. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist