Bohumila Kovaříka probudilo počátkem loňského prosince v jednu hodinu v noci hlášení o poruše kotle. Ten zajišťoval teplo obyvatelům panelového domu o 24 bytech poblíž Mariánských Lázní, jehož společenství vlastníků jednotek (SVJ) je Kovařík předsedou. „Kotel odešel kvůli zanesení kovovými částečkami podobnými grafitu. Servisman to jasně, jednoznačně specifikoval,“ popisuje Kovařík, který je přesvědčen, že vinu za poruchu kotle nese dodavatel plynu, tedy distributor GasNet. Po něm také zatím neúspěšně požaduje uhradit náklady na opravu kotle ve výši 12 tisíc korun. Kotel podle Kovaříka procházel pravidelnou údržbou a doposud s ním žádný problém nebyl.

Jde o jeden z případů poruch plynových kotlů, které se aktuálně v Česku množí. Na vině je nejspíše jiné složení plynu poté, co energetickou komoditu přestalo dodávat do Evropy Rusko. „Nový“ plyn podle všeho obsahuje vyšší množství sulfanu neboli sirovodíku, který reaguje s mědí v plynovém potrubí. Výsledkem jsou „šupinky“ sulfidu měďnatého, které kotle zanáší.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.