Sněmovní volby by nyní vyhrály strany vládní koalice (Spolu + PirSTAN), získala by 41,5 procenta hlasů. Druhé hnutí ANO by mělo 32 procent. Vyplývá to z volebního modelu agentury Median, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Do Poslanecké sněmovny by se mohla vrátit Česká strana sociálně demokratická (ČSSD), která se stejně jako TOP 09 pohybuje kolem pětiprocentní hranice volitelnosti. Kdyby strany ve volbách kandidovaly samostatně, a ne v koalicích, vyhrálo by ANO před občanskými demokraty. Třetí by byli Piráti.

Do sněmovny by se podle únorového průzkumu dostalo celkem sedm politických stran a hnutí. Nejvyšší voličské preference si drží hnutí ANO, které podle Medianu volí především důchodci a lidé ve věku nad 65 let. Následuje ODS, kterou by volilo 14,5 procenta převážně více vzdělaných lidí. Piráti mají aktuálně 11,5 procenta voličů, mezi nimiž je nejvíc mladých lidí. Čtvrtá SPD, která si oproti poslednímu průzkumu pohoršila o 2,5 procentního bodu, by získala hlasy 9,5 procenta voličů. Starostové a nezávislí by dostali sedm procent hlasů, uvádí průzkum.

„Preference hnutí ANO od minulého šetření nepatrně vzrostly. Hnutí ANO si tak nadále udržuje rostoucí trend. Mírně také posílila podpora ODS, Pirátů a STAN,“ komentuje Median. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny atakují sociální demokraté. Na hranici volitelnosti se pohybuje také TOP 09. Není však jisté, že by se do dolní komory skutečně dostali. Statistická chyba průzkumu u malých stran se pohybuje kolem 1,5 procentního bodu v obou směrech. Ve volbách by propadli lidovci, komunisté, Zelení, Přísaha a Trikolora.

Voleb do Poslanecké sněmovny by se v únoru určitě zúčastnilo 64 procent respondentů. Dalších 15 procent by účast zvážilo. Volební účast v říjnových volbách roku 2021 byla 65,43 procenta.

Sběr dat pro volební model se konal od 12. února do 7. března. Průzkumu se zúčastnilo 1011 respondentů.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.