Prodeje vinylových desek loni ve Spojených státech poprvé od roku 1987 předstihly CD. Vyplývá to ze zprávy americké asociace nahrávacího průmyslu (RIAA), na kterou ve středu upozornil zpravodajský server BBC. Zatímco vinylových desek se loni v USA prodalo 41 milionů za celkem 1,2 miliardy dolarů (26,6 miliardy korun), za 33 milionů CD nosičů zákazníci zaplatili 483 milionů dolarů.

Prodeje desek v USA rostou 16. rok za sebou. Představují 71 procent tržeb z fyzických nosičů. Tržby z prodeje hudebních nahrávek v USA loni stoupaly sedmý rok po sobě a dosáhly rekordní výše 15,9 miliardy dolarů. Meziročně tak stouply o šest procent, k čemuž přispělo streamování i prodej fyzických nosičů.

Zpráva uvádí, že tržby za fyzické hudební formáty v průběhu let neustále rostou. V roce 2021 vykázaly po pandemickém útlumu „pozoruhodné oživení“. Loni se tržby z prodejů fyzických nosičů meziročně zvýšily o čtyři procenta. Zatímco tržby z prodeje vinylů stouply o 17 procent, tržby z prodeje CD se snížily o 18 procent.

Digitální stahování hudby loni vykázalo pokles tržeb o pětinu na 495 milionů dolarů. Na vrcholu popularity v roce 2012 tvořilo digitální stahování 43 procent tržeb z hudebních nahrávek. Od té doby stahování prudce kleslo, v loňském roce na pouhá tři procenta.

Příjmy ze streamingu vzrostly o sedm procent na rekordních 13,3 miliardy dolarů. Streaming se na celkových tržbách podílel 84 procenty.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.