Americká Komise pro obchodování s termínovými kontrakty na komodity (CFTC) žaluje největší kryptoměnovou burzu Binance a její manažery včetně generálního ředitele Changpeng Zhaa za porušení předpisů. Uvedla to na svém webu. Kryptoměny oslabují.

Binance minimálně od července 2019 do současnosti "nabízela a prováděla transakce s komoditními deriváty jménem amerických osob", čímž porušovala zákony USA, uvedla CFTC.

Burza podle CFTC „neefektivně“ kontrolovala dodržování pravidel a naváděla zaměstnance a zákazníky, aby kontrolu obcházeli. Komise také obvinila bývalého vedoucího manažera pro kontrolu pravidel Samuela Lima z napomáhání k porušování pravidel Binance.

„Binance po celá léta věděla, že porušuje pravidla CFTC... Mělo by být varováním pro kohokoli ve světě digitálních aktiv, že CFTC nebude tolerovat úmyslné vyhýbání se zákonu USA,“ uvedl šéf CFTC Rostin Behnam.

Binance dominuje globálnímu sektoru digitálních aktiv. Její hlavní burza Binance.com je největší světovou kryptoměnovou burzou - loni podle společnosti CryptoCompare zpracovala obchody v hodnotě asi 23 bilionů dolarů (506 bilionů Kč).

Kryptoměny dnes po zveřejnění zprávy oslabují. Bitcoin odpoledne ztrácel 3,4 procenta na zhruba 26.680 USD a byl nejníže za posledních deset dní. Kolem 18:30 SELČ už odepisoval stejně jako druhá největší kryptoměna ether jen něco přes dvě procenta. Od začátku roku ale obě digitální měny posílily o vyšší desítky procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist