Vladimir Putin sice hrozí, že v krajním případě použije ve válce na Ukrajině jaderné zbraně, ve skutečnosti k tomu ale nikdy nedojde, uklidňují někteří odborníci. Podle nich jaderná katastrofa nehrozí už proto, že nestačí jen stisknutí tlačítka v Kremlu. K odpálení atomové bomby by totiž ruský prezident potřeboval součinnost armády – a generálové by takovému sebevražednému kroku zabránili, tvrdí například významná ruská politoložka Jekatěrina Schulmannová.

Jenže pokud by mělo být vodítkem to, jak se ruští vojáci zachovali v minulosti, jaderná katastrofa by dnes byla nebezpečně blízko. Vyplývá to z nově odtajněných dokumentů z ruských archivů. Týkají se kubánské raketové krize z roku 1962, kterou historici označili za „nejnebezpečnější moment v dějinách lidstva“. Použít nukleární zbraně se tehdy vojáci v Moskvě rozhodně nezdráhali. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.