Veřejný prostor, který tvoří čtvrtinu celého území, navrhl světoznámý krajinářský architekt Michel Desvigne. Podle něj dodává vegetace prostoru soudržnost, strukturu a nevyřčený řád, díky kterému dokáže každý rozeznat, kde je hranice veřejného a soukromého. Kromě toho vegetace zlepšuje klima a reguluje teplotu uvnitř i vně budov. Čtvrť počítá se třemi kilometry chodníků a pěšin, více než 50 lavičkami a plácky a dvěma tisíci stromy nebo keři.
„V unikátní lokalitě, kde Hagibor vyrůstá, vidíme velkou budoucnost. Po DOCK se jedná o náš další významný projekt, který využívá symbiózy bydlení, kanceláří, obchodů a služeb na jednom místě,“ říká Viktor Peška, obchodní ředitel společnosti Crestyl. Odkazuje tak na projekt DOCK, který vznikl v pražské Libni kolem slepých ramen Vltavy a který byl kompletně dokončen v loňském roce. Nabídl nejen kombinaci kanceláří a bydlení, ale také hektarový park, prostory pro sportovní aktivity, restaurace, kavárny, obchody a služby.
V rámci projektu Hagibor vyroste šest administrativních budov, které nabídnou přibližně 80 tisíc m2 pronajímatelné plochy. Ve výstavbě je již první etapa, na které se kromě Crestylu podílí i EP Real Estate. Její dokončení je naplánováno na rok 2024. Tato první etapa zahrnuje dvě budovy přímo u Vinohradské třídy. V přízemí budov budou prostory pro obchody, restaurace a služby, vyšší patra nabídnou kanceláře ve vysokém standardu, jejichž součástí jsou v ustupujících podlažích rozsáhlé terasy s výhledy na Prahu.
V zeleni, a přesto v centru
Hagibor navazuje na Vinohradskou třídu, což přináší výhodu v lehké dostupnosti do centra města. Leží přímo na stanici metra Želivského a je snadno dostupný také autem. Plán počítá s napojením na městské cyklotrasy. Kromě administrativní části zahrnuje projekt i pět rezidenčních domů s celkem 650 byty. „U Hagiboru, stejně jako u všech dalších projektů, klademe důraz na kvalitu materiálů, komfort, nadčasový design a funkční řešení interiérů. Naším cílem je stavět byty, které budou každý den dobře sloužit svým obyvatelům a i za desítky let budou stále atraktivní,“ říká Viktor Peška.
V případě bydlení na Hagiboru se tak myslí i na zdánlivé detaily a počítá se i s využitím různých moderních technologií odpovídajících požadavkům obyvatel. Součástí je tak například centrální recepce s ostrahou, nonstop provozem a dalšími službami nebo podzemní garáže vybavené nabíječkami pro elektromobily. Jednotlivé stavby vznikají vždy jako součást širšího celku, jehož harmonie spočívá v rozmanitosti, v prolnutí starého s novým a v případě Hagiboru také města s lesem.
Již před rokem byly zkolaudovány první dva bytové domy Alfa a Beta, které dohromady nabízí 168 bytů. V současné chvíli se staví další dvě rezidenční budovy Gamma a Delta, jejichž dokončení se plánuje v příštím roce. Ty dohromady nabídnou více než 300 bytů.
„Alfa, Beta a Gamma tvoří jeden celek, ale jako domy ve městě, každý z nich je jiný. V tomto případě jde o vzájemnou souhru a komunikaci tří domů, které propojuje společný dvůr a park. Nepravidelné tvary všech objektů do sebe zapadají a působí, jako by od nepaměti patřily k sobě,“ popisuje Eduard Trembulák z architektonického studia Ian Bryan Architects, které se na projektu podílelo, a dodává, že členitost struktury, která vyrůstá ze společného základu, dává domům lidské měřítko a zároveň tvoří promyšlené stínění a soukromí pro obyvatele.
Článek vznikl ve spolupráci se společností Crestyl.
Text nevyjadřuje názor redakce.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist