Svým způsobem si mohl Emmanuel Macron oddechnout, když francouzská Ústavní rada, obdoba ústavního soudu, dala v pátek zelenou jím prosazované důchodové reformě. Prodloužení odpracovaných let i samotného věku odchodu do penze, kvůli kterému se ve Francii od ledna neúnavně demonstruje, vstoupilo v platnost. Už v sobotu ráno byla norma zveřejněná ve sbírce zákonů. Je to ale vítězství?

Francouzský prezident od začátku argumentuje tím, že bez reformy nebude mít francouzský rozpočet z čeho platit odhadovaných osmnáct milionů penzistů v roce 2030. Když Macron ztratil většinu v dolní komoře parlamentu, instruoval vládu, aby použila speciální zákon, který umožňuje přijímat nové normy bez hlasování poslanců. A právě i takzvaný článek 49.3, který zná dnes ve Francii každý, byl předmětem přezkumu Ústavní radou. Devítičlenný sbor pod vedením expremiéra Laurenta Fabiuse řekl, že jeho použití bylo v souladu s ústavou. Sama rada ale zdůraznila, že nehodnotila, zda byla zvolená metoda také politicky a sociálně správná.

Zmíněný článek se používá běžně. Za posledních dvacet let to ale bylo v průměru jednou dvakrát do roka. Macronova vláda k němu sáhla během roku už jedenáctkrát. Proto se z kritiky samotných penzijních návrhů nyní postupně stala kritika celkového Macronova stylu vládnutí – on navrhuje, on rozhoduje. „Kam zmizela francouzská demokracie?!“ pokřikovali na Macrona uprostřed týdne protestující až v Nizozemsku, kam přijel na státní návštěvu.

Emmanuel Macron byl loni podruhé zvolený do čela státu a před sebou má ještě čtyři roky. Vstupuje do nich politicky izolovaný a odkázaný na sílu, pokud bude chtít něco prosadit. Na první pohled mu to může být jedno, protože o třetí mandát se už ucházet nemůže. Aby ale nejen tato změna měla kýžený efekt, Macron bude potřebovat spolupráci francouzských firem, odborů, celé společnosti. A ta mu nyní vypověděla poslušnost.

Protesty mají pokračovat, opozice vyzvala podniky k bojkotu nové normy, a kdyby se dnes konaly volby, vyhrála by je podle průzkumů s přehledem krajní pravice. Pro druhou největší ekonomiku Evropy to není dobrá zpráva.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.