Výtržníci, kteří se považují za klimatické aktivisty, vypustili v Brně pneumatiky desítkám aut typu SUV. Za stěračem nechali řidičům vzkazy: „Pozor, Váš žrout paliva zabíjí. Vypustili jsme jednu nebo více pneumatik na Vašem autě. Chápeme, že se teď zlobíte, ale není to Vaše chyba, ale chyba Vašeho auta. Jízda takto velkým autem má obrovské dopady na všechny ostatní.“ Jak těmto přímým akcím na pomezí násilí rozumět?
Z hlediska psychologie se dá jednání výtržníků pochopit. Určitý typ lidí má neukojitelnou potřebu proti něčemu protestovat. Jednou protestují proti kapitalismu, podruhé proti globalizaci, potřetí proti jaderné energii, počtvrté proti SUV. A vždy se mezi nimi najdou radikálové, kteří za nejlepší formu protestu považují poškozování majetku a otravování ostatních lidí. Připadají si pak zpravidla nejen jako důležitější, společensky angažovanější a celkově lepší než ostatní, ale rovnou jako hrdinové. V tomto případě jako Che Guevarové klimatického hnutí.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.




