Výtržníci, kteří se považují za klimatické aktivisty, vypustili v Brně pneumatiky desítkám aut typu SUV. Za stěračem nechali řidičům vzkazy: „Pozor, Váš žrout paliva zabíjí. Vypustili jsme jednu nebo více pneumatik na Vašem autě. Chápeme, že se teď zlobíte, ale není to Vaše chyba, ale chyba Vašeho auta. Jízda takto velkým autem má obrovské dopady na všechny ostatní.“ Jak těmto přímým akcím na pomezí násilí rozumět?

Z hlediska psychologie se dá jednání výtržníků pochopit. Určitý typ lidí má neukojitelnou potřebu proti něčemu protestovat. Jednou protestují proti kapitalismu, podruhé proti globalizaci, potřetí proti jaderné energii, počtvrté proti SUV. A vždy se mezi nimi najdou radikálové, kteří za nejlepší formu protestu považují poškozování majetku a otravování ostatních lidí. Připadají si pak zpravidla nejen jako důležitější, společensky angažovanější a celkově lepší než ostatní, ale rovnou jako hrdinové. V tomto případě jako Che Guevarové klimatického hnutí.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.