Až bude Karel III. v sobotu slavnostně korunován králem Spojeného království, půjde o ceremoniál plný odkazů na slavnou britskou minulost. Británie je například jedinou monarchií v Evropě, která při korunovaci stále používá korunovační klenoty, tedy žezlo, jablko či korunu. Ta bude na hlavu Karla, který byl do loňské smrti své matky královny Alžběty II. v Česku znám jako princ Charles, posazena ve Westminsterském opatství. Půjde už o čtyřicátou korunovaci, která se na tomto ikonickém místě v centru Londýna odehraje.

Na 74letého Karla přichází řada v době, kdy se jeho zemi rozhodně nevede dobře, alespoň v porovnání s minulostí. A taky s tím, co britští politici občanům slibovali.

Británie má stále spoustu silných stránek. Třeba špičkové univerzity přitahující nejnadanější studenty z celého světa. Po sérii politických hochštaplerů, tedy Borisi Johnsonovi a Liz Trussové, má nyní v osobě Rishiho Sunaka konečně kompetentního premiéra. Totéž se dá říct i o vůdci labouristické opozice Keiru Starmerovi, který nahradil krajního levičáka Jeremyho Corbyna.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se