Během Velikonočního pondělí musel provozovatel přenosové soustavy ČEPS poprvé vypínat solární elektrárny. O slunném dnu bylo elektřiny v síti příliš, vzhledem k volnu byla přitom spotřeba minimální. V neděli 30. dubna se situace v menší intenzitě opakovala, když se ceny elektřiny na denním trhu kvůli nadbytku dostaly do záporu. Nejde přitom výhradně o jarní jev, v minusu byla elektřina třeba i na Nový rok.
Právě kvůli obdobným výkyvům se energetické firmy stále intenzivněji zajímají o možnosti uložení elektřiny. Vedle obligátních velkokapacitních baterií či v praxi stále velmi raritního ukládání do vodíku skupina ČEZ výrazně pokročila i v projektu přečerpávací elektrárny na soustavě vodních děl Orlík-Kamýk.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









