Už více než rok krouží skotský start-up Gravitricity kolem českého Diama, které se stará o rekultivaci uhelných šachet na severní Moravě. Skotové chtějí do jedné z obřích jam určených k zasypání postavit zařízení na výrobu elektřiny. Vyvíjejí technologii využívající závaží o váze 500 tun prudce spuštěné dolů. Obě společnosti v úterý na britské ambasádě podepsaly memorandum o využití šachty na dole Darkov na Karvinsku.

„Je to součást moderní vize Diama. Jednoduchá technologie vnesená do komplikovaných podmínek černouhelného dolu. Věřím, že za dva až tři roky budeme slavit fungující zařízení,“ řekl ředitel státního podniku Ludvík Kašpar.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se