Z betonové těžní věže dolu ČSA je přes haldy vytěžené horniny krásný výhled, mimo jiné i na Staré Město. Tato část Karviné měla být původně zanedlouho srovnána se zemí. Důl společnosti OKD se totiž měl pod Staré Město rozšířit a horníci pod ním měli kopat další tuny černého uhlí. Loni ale firma svůj záměr stáhla a letos v únoru horníci vyvezli z dolu poslední vozík s uhlím. Po více než 160 letech tady těžba skončila. ČSA spolu s Dolem Darkov, kde se uhlí těžilo ještě na začátku roku, a už dříve uzavřené doly Lazy, Frenštát a Staříč letos přešly pod státní podnik Diamo a ten je začal likvidovat.

Takzvaný útlum Dolu ČSA je nyní viditelný, slyšitelný a citelný především v podzemí. Na rozdíl od činného dolu, kde se kombajny s rachotem zakousávají do uhelné sloje, všude ve vzduchu je prach, teplota dosahuje i ke čtyřiceti stupňům, kde větráky přehlušují všechno ostatní a horníci se v úzkých chodbách vyhýbají závěsným lokomotivám, je v ČSA ticho, prázdno a chlad. 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.