Víc než 20 let se v Řecku nestalo, aby vládnoucí strana dostala ve volbách víc hlasů než při předchozím hlasování. Až nyní. Dokázal to premiér Kyriakos Mitsotakis v čele své pravicové strany Nová demokracie. Volby tak pro něj skončily triumfem. „Finanční trhy budou slavit,“ napsal bezprostředně po oznámení výsledků nedělních voleb Lorenzo Codogno, šéf analytické firmy LC Macro Advisors.

Kvůli zvláštnostem volebního systému budou Řekové nejspíš hlasovat znovu. V úvodním kole voleb ale Mitsotakis doslova rozdrtil radikálně levicovou stranu Syriza vedenou Alexisem Tsiprasem. Ten jako premiér nejprve v roce 2015 vyvolal roztržku s eurozónou, aby pak ve stejném roce takřka beze zbytku přijal její drastické podmínky pro poskytnutí dalších záchranných půjček. Šlo o třetí záchranný balík, který nakonec skončil úspěšně – Řecko se nyní dokáže samo financovat na trzích, podobně jako ostatní země. V roce 2019 ale Tsipras prohrál volby s Mitsotakisem.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.