Jako každý rok touto dobou se v bratislavském Grand Hotelu tento týden sešla pestrá směska západních politiků. Je mezi nimi několik prezidentů či premiérů členských zemí EU a NATO, bývalý americký ministr obrany a kongresmani, vojáci v uniformách několika států NATO i zbrojaři, kteří jim nabízejí své produkty. Každoroční konference think-tanku Globsec však letos nabízí jistý paradox: Na pódiích i v kuloárech se mluví o nutnosti pevného svazku západních demokracií tváří v tvář ruské agresi na Ukrajině, ale hostitelská země sama se pomalu stává nejslabším článkem tohoto řetězu, který poutá spojence dohromady.  

Polovina Slováků podle nejnovějšího průzkumu Globsec Trends považuje USA za podobnou bezpečnostní hrozbu, jakou je Rusko, a více než polovina Slováků viní z rozpoutání války na Ukrajině někoho jiného. Z osmi států střední Evropy, kde se průzkum na konci března odehrával, se Slovensko za poslední rok nejvíc odvrátilo od Západu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.