Zkuste si nakreslit čáru na mapě, která spojí následující body: norsko-ruskou pohraniční stanici Storskog, nejsevernější silniční hraniční přechod mezi Ruskem a členskou zemí NATO, historické pohraniční město Narva v Estonsku s malebným hradem, z něhož je výhled do Ruska, nejvýchodnější polské město Hrubieszów, pak najděte slovenské Michalovce a maďarské Vásárosnamény, potom jeďte prstem po řece Prut mezi Rumunskem a Moldavskem až do dunajské delty a zastavte se v Bosporské úžině. Tím jste dostali zhruba představu o tom, co mají politici a analytici na mysli, když se řekne východní křídlo Severoatlantické aliance.

Dnes je to hranice, kterou bychom mohli oddělit Evropu bezpečnou před ruským (či jakýmkoliv jiným) útokem, za níž ale Ukrajinci válčí o přežití svého národa a státu. Za ní se také ve čtvrtek v moldavském Kišiněvě sešly desítky státníků na schůzce Evropského politického společenství, politického diskusního klubu založeného loni v Praze během českého předsednictví Evropské unie.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.