Elektrické škodovky přivážející ve čtvrtek delegace více než čtyř desítek evropských států na Pražský hrad na historicky první summit Evropského politického společenství jako by svým lehkým bzučením měly naznačit zodpovědnou budoucnost Evropy. Ale v době vítání delegací se nad Hradčany zatáhlo, český premiér Petr Fiala tak nemusel vymýšlet jiné vítací fráze než ty o počasí, a po slunečném ránu se také citelně ochladilo. Jako by příroda dala najevo, co si o budoucnosti Evropy myslí.

Evropská politika dnešních dnů není vůbec poetická. Čím více na východ, tím více si Evropané uvědomují, že jsou ve válce, která má mnoho podob – od mrtvých v ukrajinských městech po vysoké účty za energie všude jinde. Země mezi Evropskou unií a Ruskem doplácejí na zdrženlivost, s jakou k nim přistupuje Západ, a Moskva využívá veškerého arzenálu, aby si udržela svoji sféru vlivu. Tento stav, který se zmrazil po posledním rozšíření EU a NATO, ještě pořád do značné míry počítal s tím, že Rusko je a bude silným mocenským hráčem v Evropě. Ale to přestalo platit 24. února.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.