Americký výrobce čipů Intel, který hodlá postavit svou továrnu ve východoněmeckém Magdeburku, hlavním města Saska-Anhaltska, žádá spolkovou vládu, aby zvýšila už schválenou subvenci 6,8 miliardy eur na přibližně 10 miliard eur. Zdůvodňuje to tím, že náklady na projekt kvůli inflaci značně stouply, hlavně na stavební materiály a energie. Proto se do závodu musí investovat 27 miliard eur ve srovnání s před dvěma lety ohlášenými 17 miliardami eur.

Intel podle listu Handelsblatt tlačí na spolkovou vládu, jež právě chystá návrh rozpočtu na rok 2024, aby dodatečnou sumu schválila. A právě v tom je kámen úrazu. Americký požadavek rozštěpil už i tak znesvářenou semaforovou koalici tvořenou sociálními demokraty (SPD), stranou Zelených a svobodnými demokraty (FDP).

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.