Paměť je prevít, tu neošálíte. Ozvala se, když jsem před pár dny uviděl před americkou ambasádou v Praze bouřit hlouček demonstrantů. V čele s provařenými prokremelskými esy Martou Semelovou, Milanem Krajčou (oba předáci KSČM) a přihlížejícím Jaroslavem Foldynou (poslanec za SPD) spílali právě podepsané smlouvě o obranné spolupráci mezi Českem a USA. A hrozili u toho rekvizitami jako vyhrabanými ze smetiště studené války. Rudými, sovětskými i ruskými vlajkami, transparenty „Ami go home!“ a obligátní přeškrtnutou jadernou pumou, maskou smrťáka a karikaturou „strýčka Sama“.

Stejná, byť početnější parta chřestila později totožným arzenálem i na Malostranském náměstí. Vše opět prošpikováno logy svolavatelů, tedy KSČM a Českého mírového hnutí. Jenže pamětníci vědí své: v obou případech exhibovali „originál chcimírové“. Přímí dědicové mírové monstršarády, kterou se před 40 lety – v týdnu od 21. do 26. června 1983 – pokusilo tehdejší totalitní komunistické Československo oblafnout a rozpoltit svobodný Západ.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.