Dosud blokovali dálnice tím, že se nechali přilepit k jejich povrchu za končetiny vteřinovým lepidlem či montážní pěnou. Jindy zase pomazali bramborovou kaší nebo polili polévkou obrazy či sochy. Řeč je o hnutí Letzte Generation (Poslední generace), které se nazývá ekologické a působí převážně v Německu, Itálii a Rakousku. Hlásá, že jeho hlavním cílem je přimět vlády a státní úřady k důraznějšímu boji proti globálnímu oteplování. Ovšem metody, které volí, jsou často za hranou zákona.

Například toto pondělí se jeho aktivisté přilepili k vozovce v Berlíně, na vytíženém tahu Frankfurter Allee. Touto ani dalšími akcemi si však Letzte Generation sympatie převážné části veřejnosti nezískalo, mezi motoristy už vůbec ne. Proto se jeho členové rozhodli přitáhnout pozornost jinak. Oznámili, že zahájí „boj proti bohatým“ a „symbolům moderního bohatství“.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.