Měsíce čekání a týdny spekulací skončily. Zhruba ve stejné době, kdy si Evropa a Spojené státy připomínaly 79. výročí vylodění spojenců v Normandii, spustila ukrajinská armáda nejdůležitější vojenskou operaci evropských demokratických států od vojenské intervence v Kosovu v roce 1999. Nebo bude osvobozování ukrajinských území okupovaných Ruskem jednou z nejvýznamnějších vojenských akcí právě od vylodění v Normandii?

Pokud se vám takto položená otázka zdá v tuto chvíli nesmyslná a možná vhodná jedině tak pro budoucí historiky, tak je třeba si uvědomit jeden základní fakt: Ukrajincům jde o přežití jako státu, národa a kultury. Něco podobného prožívali kosovští Albánci po vypuknutí otevřené etnické čistky srbskou armádou v roce 1998 a něco takového chystal porobeným evropským národům na východě Evropy i nacistický režim Adolfa Hitlera. Ale samozřejmě, každé historické srovnání kulhá.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.