V květnu oznámil autor sci-fi literatury Tim Boucher, že za pouhých devět měsíců vytvořil 97 knih s pomocí umělé inteligence. Každá z jeho povídek a novel měla mezi dvěma a pěti tisíci slovy a obsahovala 40 až 140 obrázků vytvořených některým z nástrojů využívajících strojové učení. V průměru mu výroba jednoho kusu trvala šest až osm hodin, ale některé byly hotové za pouhé tři hodiny. „Svá“ díla prodává Boucher online v cenovém rozpětí od dvou do čtyř dolarů.

Od vydání první verze nástroje ChatGPT na konci minulého roku velmi výrazně vzrostl u některých nakladatelství počet knih nabízených k vydání. Objevily se stovky článků a návodů na to, jak napsat román, filmový scénář, populárně-naučnou knížku, cokoliv pomocí umělé inteligence. Start-up Sudowrite, založený spisovatelem sci-fi Jamesem Yuem, představil v polovině května nástroj s názvem Story Engine, který je přímo určený pro „psaní dlouhých příběhů“. Sudowrite mimo jiné slibuje, že dokáže vygenerovat „stránku slov za kratší dobu, než trvá uvaření kávy“. To může podstatně změnit svět spisovatelů, kteří svá díla tvoří týdny, měsíce a roky.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.