Ne, nechci se pouštět do komentáře ohledně houbařské sezony, spíše se zamyslet nad situací na akciových trzích. Těm se totiž na rozdíl od roku 2022 letos výborně daří a hlavní akciové indexy si připisují velice zajímavé zisky. Například asi nejznámější index Standard & Poor’s 500 monitorující výkonnost amerických akcií od počátku roku vzrostl téměř o 12 procent. To je třetí nejlepší výsledek v tomto tisíciletí (k 9. červnu 2023). Takže na první pohled se zdá odpověď na úvodní otázku celkem jasná – jenže…

Při bližším pohledu na výkonnost indexu je realita trochu jiná. Ne že by se změnila celková výkonnost, ale uvidíme, že téměř 90 procent těchto zisků, přesně 407 bodů z 459, má na svědomí pouhých sedm firem z 500, které tvoří zmíněný index. Těchto sedm titulů (Apple, Microsoft, Nvidia, Alphabet, Amazon, Meta a Tesla), které mají aktuálně největší podíly v bázi indexu S&P 500, zároveň představuje 27,5 procenta jeho tržní kapitalizace. Tedy když si to shrneme – 1,5 procenta firem tvoří čtvrtinu indexu a 90 procent jeho výkonnosti. V případě technologického indexu Nasdaq 100 budou čísla ještě šílenější.

Tento extrémní výsledek, který nemá naprosto žádné historické obdoby, tak spíše jen dokazuje, jak koncentrovaná je výkonnost klíčového akciového indexu, a byl také hlavním důvodem k mé původní otázce. Hodnota 230 společností, tedy téměř poloviny firem v indexu, dokonce od počátku roku klesla. Z toho je patrné, že minimálně v případě USA se nedá mluvit o růstu akciového trhu, ale spíše o rally několika titulů.

Zajímavý je také pohled na důvody tohoto růstu. Zčásti se jedná o společnosti, které zejména retailoví investoři vnímají jako „bezpečné přístavy“, ale v nemalé míře se také projevuje jejich expozice na letošní investiční hit – oblast umělé inteligence. Nejvíce to bylo patrné na akciích firmy Nvidia, jejíž hodnota vyskočila v závěru května během jednoho dne o čtvrtinu poté, co oznámila prudký nárůst poptávky po čipech schopných podporovat AI procesy.

Když jsem pak v závěru týdne viděl nárůst hodnoty akcií Adobe během dvou dnů téměř o devět procent jen na základě zpráv, že firma představila produkty s pokročilými funkcemi umělé inteligence, vzpomněl jsem si na rok 2000. Tenkrát také stačilo k nárůstu ceny jakékoli akcie oznámení, že podnik připravuje prodej produktů přes internet. Tak snad alespoň to, co následně přijde, bude tentokrát jiné…

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze