Americké akcie se nachází krůček od vstupu do býčího trhu – hlavní index S&P 500 od října posílil o necelých 20 procent. Mohutný kurzový vzestup nabádá k otázkám. Na trzích totiž převažuje celá plejáda rizik. Inflace ustupuje pomaleji, než se předpovídalo. Recesi a hmatatelné ochlazení korporátních zisků taktéž nelze vyloučit. Do toho se zadrhává postcovidové zotavení v Číně. Co od akcií čekat?

Burzy ženou nahoru především dva faktory. Tím prvním je blížící se konec cyklu zvedání úroků a zbožné přání investorů, že sazby začnou klesat. Povzbudivý vliv má i nástup umělé inteligence, která přináší naději na revoluci v produktivitě. Správci peněz se tak snaží trefit vítěze – mezi ty aktuálně patří Nvidia, někteří další výrobci čipů a big tech společnosti.

Nicméně boom okolo AI hraničí s mánií. Potrvá řadu let, než se tato technologie podepíše na korporátních výsledovkách. Do nákupů se ve velké míře zapojují amatérští investoři, což bývá typická předzvěst korekce. Růst na indexech z velké části táhne úzká skupinka firem, což signalizuje neudržitelnost rallye.

Burziáni počítají s příliš benevolentní monetární politikou. Aktuálně předpokládají, že Fed do konce roku sníží úroky. Takový scénář ovšem odporuje rétorice centrálních bankéřů, kteří vnímají nutnost držet sazby v restriktivním pásmu dlouhodoběji, aby zamezili odkotvení inflačních očekávání.

V posledních týdnech ochabuje aktivita ve výrobě. Ta může ohlašovat obecně slabší ekonomickou vitalitu. Nelze tak zcela opomíjet scénář recese, který nyní správci aktiv zcela upozaďují. Znepokojení přichází i z Číny. Postcovidové zotavení neběží tak rychle, jak se čekalo. Mezi tamními domácnostmi neprobíhá razantní efekt uvolnění odložené poptávky, které jsme zažili po ukončení lockdownů v západním světě.

V pozadí aktuálních kurzů akcií se skrývá naivní víra v naplnění těch nejoptimističtějších scénářů. Rizika však zůstávají asymetricky nakloněna směrem dolů. Dokud se valuace neresetují na přijatelnější úrovně, tak se nákupy příliš nevyplácí.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist