Světové burzy v závěru minulého týdne prudce rostly, když investoři oslavovali dohodu o zvýšení dluhového stropu USA mezi prezidentem Joem Bidenem a republikány, které zastupoval šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. Ta umožní Bidenově administrativě si další dva roky bez obav půjčovat. Bouřlivé oslavy ale mohly být předčasné.

Spojené státy sice zabránily možnému bankrotu, ale dopad na poslední chvíli uzavřené dohody na kapitálové trhy může být rovněž velice nepříznivý. Trh totiž do srpna zaplaví státní pokladniční poukázky v astronomickém objemu přes jeden bilion dolarů (22 bilionů korun). Do konce roku pak půjde celkem o částku okolo 1,4 bilionu dolarů, odhadují stratégové bankovního domu Bank of America.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze