Pokud nezasáhne Sněmovna reprezentantů, USA 5. června zbankrotují. Přesněji řečeno podle tamního ministerstva financí nebudou mít kvůli dosažení aktuálního dluhového stropu na platbu svých závazků. Tento katastrofický scénář však nejen političtí pozorovatelé, ale ani investoři neočekávají. Jinak by se finanční i kapitálové trhy už zhroutily.

Na mezinárodní konferenci Anglo-americké univerzity v Praze o reformě fiskální politiky Evropské unie zazněly dotazy, proč je v Evropě stále takový zájem o americké akcie, indexy, dolar a vůbec tamní trh. Vždyť také USA mají spoustu ekonomických problémů a vysoké veřejné dluhy jako my v Evropě.

Úhel pohledu investorů a obchodníků na finančních a kapitálových trzích na veřejný dluh není černobílý. Na příkladu Řecka a jeho rozpočtové krize můžeme dokladovat, jak zadlužení blížící se insolvenci dlouhodobě poškodilo investory do řeckých cenných papírů. Hlavní akciový ukazatel Athens General Composite Index poklesl z 2683 eur v roce 2009 na 1121 eur v prvním pololetí 2023 čili reprezentuje dlouhodobé znehodnocení řeckých podniků o více než 50 procent.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Přitom dluhopisový trh nejen řeckých státních bondů byl kvůli bezedné podpoře Evropskou centrální bankou zdeformován. Stalo se tak po logickém výkyvu – prudkém růstu výnosů, a tedy poklesu hodnoty těchto aktiv. A tím se dostáváme k původní otázce, proč investoři po celém světě spíše věří americkým cenným papírům.

Podstata netkví v rozdílných rozpočtových politikách vlád v EU a USA či v zásadně jiné monetární politice. Rozdíl je v intervencích těchto autorit do trhu. Zásahy deformující informace z trhu odrazují investory. Fiskální politika EU je složitá, uměle zasahující do rozpočtových politik jednotlivých zemí, které však přitom sdílejí společnou měnu.

Potvrzuje se tak, že špatné zprávy jdoucí z trhu jsou pro investory stále lepší variantou než zdánlivě dobré zprávy kamuflované státními zásahy.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist